4 mõtet, kuidas olulisi tegevusi suurepäraselt sooritada

Tegevused, mida me igapäevaselt teeme jagunevad kaheks. Ühed viivad meid soovitud eesmärgile lähemale ning teised … ah, need teised, neid Sa ei peaks ju eesmärki silmas pidades üldse tegema. Lihtne öelda. Kui saaks ainult niimoodi, jääks tuba koristamata, söök söömata ning isegi riided ei taha ise selga minna, ikka peab neid aitama. Rääkimata kõikidest muudest mitteolulistest tegevustest. Jah, paratamatult me toimetame olulisuse, mitteolulisuse maailmas.

Aga, kuidas selles duaalses maailmas kenasti hakkama saada?

  1. Alusta päeva päeva planeerimisega. Päeva tegevuste planeerimine on väga oluline osa kogu päevast. See võiks olla nii kümnekonna minuti pikkune protsess, mille käigus Sa mõtled läbi päeva kolm kõige tähtsamat tegevust. Loomulikult, peaksid need tegevused olema seotud Sinu eesmärkidega. Seejärel leiad aja, millal Sa nende tegevustega tegeled ning teed vastava reserveeringu ka kalendris, et keegi ei saaks Sind just siis mõnele koosolekule kutsuda. Kõik muud vähemolulised tegevused, sätid kolme tegevuse ümber, umbes nii nagu Sa läheksid väikese lapsega maale vanaemale külla. Esmalt tõstad auto peale lapsevankri, seejärel kotid ning kõige lõpuks veel mänguasjad, kingad, raamatud ehk need kõige väiksemad asjad. Kui Sa oleks alustanud tagurpidises järjekorras, esmalt mänguasjad, raamatud, kingad ning seejärel kotid vahetusriietega, oleks lapsevanker suure tõenäosusega jäänud parkimiskohale eemalduvale autole nukralt järele vaatama. Aga miks mitte kasutada sama pakkimise loogikat ka päeva planeerimisel?
  2. Hoia fookuses vaid üks asi korraga. Ilmatuma vahva on ju teha mitut asja korraga, kuid tegelikult see siiski suurepäraselt ei õnnestu. Või, kui mööndusi teha, Sul peab olema üks põhitegevus, mille ooteajal Sa saad teha vähemolulisi tegevusi. Näiteks, keedad suppi ning ajal, mil porgandid ja kartulid pehmeks keevad, loed midagi põnevat. Ja samas on kuskilt kõrva jäänud, et naisterahvastel õnnestub mitme tegevuse samaaegne tegemine edukamalt. Mine võta kinni, kas see ka tõele vastab. Aga ma usun, et Sa oled märganud, kui vaid üks teema korraga fookuses hoida, on tegevusel hoopis teine jume. Kui keskendud supi söömisele, mis vahepeal juba valmis sai, tajud erinevaid maitseid ning söömise kogemus on hoopis midagi muud, kui süüa ning samaaegselt ajalehte teise silmaga uudistada. Kutsun Sind ka siin proovima ja katsetama, kas eelnevalt räägitu ka Sinu puhul paika peab?
  3. Planeeri tegevusi enda energiatasemest lähtuvalt. Kui Sa oled hommikune inimene, võta olulised asjad ette just hommikul. Kui Sulle meeldib enne „üles ärgata“, pead natuke oluliste toimingutega ootama. Usu mind, Sa tunned ennast ise kõige paremini, oled endaga elanud ju sünnist saadik, järelikult oskad ka öelda „mis tüüpi inimene Sa oled“ ning vastavalt sellele saadki olulistele tegevustele aega paremini planeerida.
  4. Planeeri aega puhkamiseks. Meenuta korraks, kas tuleb Sul meelde mõni loeng või tund oma kooliajast, kus loengu teema oli ju iseenesest huvitav, kuid Su mõtted tiirlesid hoopis teistel radadel. Võib-olla ajendas selleks akna taga paistev päike ning varajane kevad. Just see aeg, kus väljas on nii palju erinevaid lõhnu ja tärkavat energiat. Tead ju küll. Aga võib-olla hoopis, et Sa olid sellest tunnist ja võib-olla kogu õppenädalast nii väsinud, et Sul polnud lihtsalt energiat loengus osaleda. Tegelikult Sa ei saanudki ju täpselt aru, mis hetkest see „klõps“ käis, mis viis Su mõtted loengust eemale. Just nii see ongi, väsimus hiilib vaikselt. Ta ei anna uksekella ega tervita üle terve toa kõva selge häälega. Aga, kui Sa oleks õigel ajal puhanud, oleksid suure tõenäosusega vapralt õpetatavast osa saanud kuni loengu lõpuni. Just nii nagu Sinuga samas pingireas paar õpilast just said. Ning siit Sulle ka järgmine mõtteharjutus, mõtle palun, millise aja tagant peaksid Sa korraks puhkama, et Su energiatase oleks piisav korralikuks töösoorituseks kuni tööpäeva lõpuni? Kontoritöö puhul näiteks tuleks korraks laua tagant tõusta, et liikuda ja ringutada.

Kui Sul on eesmärgid paigas, on Sul tegelikult lihtne vahet teha olulise ja mitteolulise vahel. Teed endast kõik, et tegeleksid võimalikult palju oluliste tegevustega, jälgid enda energiataset ning oledki mingi aja pärast kohal. Igati loogiline. Tasub taaskord proovimist.

Palun jaga kommentaarides oma mõtteid sel teemal. Kuidas Sa hoiad fookust olulistel tegevustel? Kui tihti võiksid kontoritöö puhul korraks tõusta ja jalutada? Suured tänud Sulle juba ette!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.