5 ideed, kuidas energiat tööellu tuua

Elu on kiire. Enam pole aega käia ühelt kokkusaamiselt teisele, vaja oleks lausa joosta. Oi, igale poole on vaja jõuda, kuid millal siis veel tööd jõuab teha? Põnevad küsimused tänapäeva inimesel. Eks pere, sõprade või lausa une arvelt. Trenni pole ammu enam jõudnud. Nii võiks kõlada tavaline vastus.

Kas Sa oled juhtunud tööd tegema mõne nüri tööriistaga – kala fileerinud nüri noaga või nüri saega puud saaginud? Kas tuleb midagi sellest meelde? Ja, kuidas töötamine õnnestus, kui natuke uudishimulik olla? Hoolega muudkui töötasid ja töötasid, kuid tulemust ei olnud. Aega kulus, kuid töö ei edenenud. Ja pealegi tekkis hinge selline tühi tunne. Tühja töö tunne. Nendes olukordades oled Sa leidnud aja, et tööriista teritada. Aga, kuidas leida aega, et iseennast „teritada“, et Sa ikka jõuaksid ja jaksaksid? Alljärgnevalt mõtteid, mida võiksid proovida.

  1. Planeeri aega puhkamiseks. Nagu planeerid töö tegemiseks aega, tuleks ka planeerida puhkust. See on soovitus, mida ma olen mitmes blogipostituses jaganud. Kas Sa oled ennast jälginud ning tead, kui pikk võiks Sinu puhul olla järjestikku töötamise aeg? Aeg, mil Sa suudad olla fokuseeritud ja keskendunud. Üks meetod, mida soovitan katsetada on Pomodoro Tehnika ehk tomati tehnika (Pomodoro Technique). Meetodi mõte on selles, et iga 25 minuti tagant peaks tegema 3-5 minuti pikkuse pausi ning siis töötama taas 25 minutit ning uus paus. Kui neli 25 minuti pikkust tsüklit on läbi, võiks paus olla pikem, näiteks 15 minutit. See on ajajuhtimise meetod, mille töötas välja Francesco Cirillo 80-ndatel. Meetod on iseenesest väga lihtne ning efektiivne. Internetist leiad huvi korral ka mitmeid äppe, mis teevad aja arvestamise Sinu eest ning annavad õigel ajal helisignaaliga märku.
  2. Tasakaalusta tegevust vastandtegevusega. Kui oled istuva töö tegija, katsu leida aega liikumiseks. Kui taas teed tööd, kus on käimist, tuleks vahepeal puhata ja istuda. Huvitav, et füüsilise töö puhul oskame oluliselt paremini puhkamise signaale märgata. Eks keha poolt kulutatav energia ole ka suurem, kui istuva tööviisi korral.
  3. Vaheta keskkonda. Kui Sa oled mõne teemaga natuke „kinni“, näiteks pead mõne juhendi või koolitusmaterjali koostama, kuid tunned, et kirjatöö kohe kuidagi ei edene, võiksid proovida töötada korraks mõnes teises keskkonnas. Näiteks koosolekute saalis. Oi, seal tulevad suured ideed. Või teha kodukontori päev. Või mõnes kohvikus. Igal kohal on oma energia, mis aitab „kinnijäämise“ korral Sul teemaga edasi minna. Huvitav on see, et head mõtted ja ideed tulevad lihtsamalt, kui Sa pole otseselt töökeskkonnas või tegeled mõne teise tegevusega. Tihti hoopis hobiga, oled trennis või lausa puhkusel.
  4. 80:20 reegel. See on ju tuttav Pareto printsiip. 20. sajandi Itaalia majandusteadlane Vilfredo Pareto leidis, et 80% maast Itaalias kuulub 20% inimestele ning 80% saagist andsid 20% oa taimedest. Seejärel hakkas ta seaduspära vaatama veelgi laiemalt ning jõudis arusaamisele, et tegemist on väga universaalse printsiibiga, mida saab laialdaselt kasutada erinevates eluvaldkondades. Näiteks tööga seonduvate tegevuste puhul 80% käibes või kasumist tuleb 20% klientidelt. Seda saab vaadata ka teistpidi – 20% klientidest annavad 80% kasumist. 20% töödest tagab 80% tulemusest. Analüüsi palun oma tegevusi, mis on Sinu töö puhul need 20% tegevustest, mis annavad 80% tulemustest?
  5. Söö korralikult ning maga piisavalt. Need on tegevused, mis Su energiat füsioloogiliselt taastavad. Nagu väikestel lastel, kui kõht tühi, kipub tuju virilaks muutuma, eks sama on ka Sinu puhul. Kui kütusepaak on tühjenemas, soovib keha Sulle seda meelde tuletada. Une aja pikkus on individuaalne, siin peaksid Sa samuti ise ennast tundma. Mis on Sinu puhul piisav aeg, et Sa oleksid puhanud ja värske? Une puhul on kestvusest veelgi olulisem une kvaliteet. Arvatakse, et unetunnid enne keskööd on topelt kasulikud. Vaata, kas see ka Sinu puhul töötab?

Ühest küljest võid Sa ju saada väga efektiivseks ning enda energiataset säilitada, kuid kui Sulle uusi ülesandeid kogu aeg peale tuleb nagu oleks saju ajal räästa all, tuleb Sul julgemalt öelda ka „ei“. Kindlasti see on mõnel juhul ebamugav. Aga kuidas leida tuge nende ebamugavate otsuste tegemisel? Erinevate tegevuste vahel otsustamisel aitab tegevuste ja enda eesmärkide vahelise seose leidmine. Samuti Pareto printsiibi alusel toimiv tegevuste analüüs. Öeldes „ei“ mõnele tegevusele, ütled Sa „jah“ Sulle olulistele tegevustele.

Mis on mõned põhimõtted või tegevused, mis tagavad Sinu tööelu tasakaalu? Ole kena, jaga neid mõtteid all kommentaaride osas ka teistega. Suur tänu Sulle juba ette!