Kuidas halbadest harjumustest vabaneda?

Täna räägin jälle harjumustest. See teema on mind viimasel ajal palju köitnud, olen sel teemal palju lugenud ning oma enda harjumuste peale mõelnud. Kui ma siiani olen peamiselt rääkinud sellest, kuidas uusi algatusi ja positiivseid harjumusi oma ellu tuua, siis täna jagan seda, kuidas negatiivsetest harjumustest vabaneda.

Harjumused on põnev teema, kuna harjumused ongi need automaatsed tegevused, milline Sa inimesena oled või milliseid tulemusi Sa inimesena saavutad. Oma olemuselt võivad harjumused olla nii

  • positiivsed,
  • negatiivsed, kui ka
  • neutraalsed.

Näiteks, kui ma paluksin Sul mõelda oma hommikutele. Paluksin panna kirja erinevad tegevused, mida Sa hommikul teel, näiteks tõused üles, sööd, mediteerid, võib-olla teed trenni, loed, pesed hambaid. Võib-olla käid internetis, vaatad e-kirju, käid Facebookid, käid koeraga väljas. Kõikidele nendele tegevustele saad Sa külge panna pluss-, miinus- või neutraalse märgi. Ütleme, et selles hommiku tegevuste ja harjumuste jadas on Sul midagi sellest, mida Sa tahaksid muuta.

Muutus algab alati märkamisest. Teine oluline eesmärk on, et tead, mis suunas Sa liikuma hakkad. Lisaks on muutuste puhul oluline, et tead, mis suunas Sa lähed ning ka miks Sa seda teed. Oluline on, et saad energiat sinna taha panna, et soovitud harjumuse muutmises oleks rohkelt jõudu.

Negatiivsetest harjumustest veel. Võib-olla on Sul töölt koju tulles harjumus diivanile heita ning televiisori ette jääda, kuid soov on selle asemel trennis käia, lugeda või lihtsalt looduses viibida. Või midagi muud kasulikku teha. Ütleme, et see on see halb harjumus, millest Sa tahad vabaneda. Kui ma eelmises blogipostituses (https://lifecoach.ee/keskkonna-moju-harjumuste-kujundamisel/) rääkisin sellest, et tee uus harjumus nähtavaks, tee see suureks. Et see Sul meelest ära ei läheks, pane näiteks oma tossud ukse juurde valmis, kui soovid jooksma minna.

Negatiivsetest harjumustest vabanemiseks saad aga proovida vastupidist, et teed selle tegevuse sooritamise võimalikult keeruliseks või võimalikult raskeks. Näiteks, kui soovid oma televiisori vaatamise harjumust muuta, võid teleka puldilt patareid välja võtta. Kui hakkad televiisorit tööle panema, pead panema puldi sisse esmalt patareid. Kui see on veel väike lisaliigutus, mis võib-olla Su väljakujunenud harjumust ei muuda, võid telekalt toitejuhtme pistikust välja tõmmata või panna teleks hoopis kappi ära või annad oma teleka puldi naabri või laste kätte. Ehk Sa teed selle tegevuse läbiviimise iseendale võimalikult keeruliseks ning kui Sa tajud, et tegevus on keeruline või väikest viisi ületamatu ehk nõuab lisapingutust, on see justkui meeldetuletuse süsteem Sulle, et peaksid selle asemel midagi muud tegema.

Usu mind, kui Sa hakkad oma igapäevaseid tegevusi märkama, kirja panema, küsima endal miks Sa midagi teed, märkama tegemiste järjekorda ning üritad sealt mustreid leida, siis Sa leiad tegevusi, mida saaksid muuta.

Usun seda, et midagi uut oma ellu tuua, peaksid midagi vana alati ära andma, panust, aega või energiat kuidagi vähendama. Meil kõigil on ööpäevas 24 tundi, samuti on Sul oma tegemised ja kohutused ning väga tihti leida aega trenniks või lugemiseks millegi arvelt mida Sa juba tegelikkuses teed. Kõige lihtsam on seda teha nende tegevuste või harjumuste arvelt, mis Sind igapäevaselt enam väga palju ei teeni.

Sellest loost on ka video versioon. Kui oled selle vaatamisest huvitatud, palun kliki alljärgnevat linki:

Toredat märkamist ning enam Sinu elu mitte toetavatest harjumustest vabanemist!