“Alkeemik” – ühe raamatu sünnilugu

Täna jagan Sinuga mõtteid ühest väga ägedast raamatust, mis on üks maailma enimmüüdud raamatuid antud hetkel. Ma ei soovi hetkel keskenduda selle raamatu tegelaskujudele, sellele loole, juttudele, mis seal raamatus on, vaid pigem selle raamatu enda sünniloole. Pigem sellele, kuidas see raamat on vallutanud maailma. Ma olen seda lugenud nii eesti kui inglise keeles ja võtan ta ikka aeg-ajalt kätte, kui on vaja leida innustust või inspiratsiooni. Raamat on väga paljus sellest, kuidas oma soove ja eesmärke saavutada, kuidas Oma Teed käia ning ka sellest, kuidas sel teekonnal Sind aidatakse. Räägin raamatust, mille pealkiri on „Alkeemik“ ning autor on Paulo Coelho.

Paulo Coelho kirjutas „Alkeemiku“ 1987 ning raamat ilmus 1988. Paulol läks „Alkeemiku“ kirjutamiseks kaks nädalat. See oli Paulo Coelho neljas raamat ning kokku on ta tänaseks kirjutanud raamatuid 34, mis teeb temast kõige kuulsama ja tuntuma Brasiilia kirjaniku.

Raamat räägib noormehest, kelle nimi on Santiago. Ta vanemad tahtsid, et temast saaks kunagi preester ning panid ta kooli õppima, et õppida lugema ning mõista maailma läbi raamatute. Kuid Santiagole ei meeldinud see vanemate mõte ning ta soovis, et ta saaks rännata ja maailma avastada. Nii sai temast lambakarjus ning ta käis ja luusis mööda Andoluusia põlde ja nõlvu. See raamat pajatabki tema seiklustest. Ühest küljest on see raamat justkui Andoluusiast Egiptuse püramiidide juurde jõudmise teekond, teisest küljest aga on „Alkeemik“ omaenda tarkuse ja soovide, sisemiste unistuste teostamise teekond.

„Alkeemik“ on tänaseks meeletult populaarne. Raamatut on müüdud üle 150 miljoni eksemplari. Ta on võitnud 115 erinevat auhinda ning tunnustust. Raamatut on trükid juba 80 eri keelde. Kuid see algus, see raamatu päris-päris algus, oli Paulo Coelhole väga-väga vaevaline. Tal õnnestus lõpuks oma esimese kirjastajaga leping sõlmida ning esimesel nädalal müüdi „Alkeemikut“ täpselt üks eksemplar. Seejärel tekkis 6 kuuline paus, kus ühtegi raamatut ei müüdud. Siis müüdi järgmine raamat. Mõtle hetkeks, kui rõõmus Sa oleksid kui Su raamatut müüdaks kuue kuu jooksul kaks eksemplari? Huvitav, et selle teise raamatu ostja oli see sama inimene, kes ostis esimese ja siis hakkas vaikselt müük kasvama.

Ma ei tea, kas see lugu vastab tõele, võib-olla on Paulo Coelho siia natukene ka juurde pannud, kuid selge on see, et algus oli väga keeruline. Seda näitab ka see, et tema esimene kirjastaja ütles, et raamatu pealkiri ei tööta, raamatu sisu ei tööta. See ei kõneta kedagi. Esimene kirjastaja katkestas veel ühepoolselt Paulo Coelhoga ka raamatu levitamise lepingu, jättes Paulo suhteliselt kehva olukorda. Ta on ise seda perioodi meenutanud, et oli tookord 41. aastane, kuid oli täiesti meeleheitel. Ta oli tige ja kurb nende sündmuste peale, sest ta teadis ja uskus, et „Alkeemik“ on tema enda elu raamat. See on see, milles on temast endast nii palju. Seal on tema hing ja süda. Seal on läbielatud kogemus ja tarkus, mis on kokku pandud ühte mõistujuttu.

Mis Sa arvad, kas Paulo Coelho viskas püssi põõsasse ja jäi ootama valget laeva, et keegi tuleks ja päästaks ta? Või ta toimetas omaenda tarkust mööda edasi? Loomulikult, vastus on see, mida Sa juba tead. Ta jätkas uue kirjastaja otsimist. Ta jätkas erinevatele ustele koputamist. Ta jätkas selle raamatu tutvustamist erinevatel kirjandusõhtutel. Nii hakkas „Alkeemik“ vaikselt liikuma. Ta leidis uue kirjastaja ning asjad hakkasid liikuma paremuse suunas.

Tõeline läbimurre tuli 1993, mil raamat tõlgiti portugali keelest inglise keelde. Möödunud oli 5 aastat raamatu esmatrükist. Inglise keelne publik võttis „Alkeemiku“ meeletult soojalt vastu. Ja edasine ongi juba ajalugu. Seda Sa juba tead, mis on tänane seis. Loodan väga, et „Alkeemik“ on Sul ka endal loetud ning raamaturiiulis kenasti olemas, sest raamatu on ka eesti keelde tõlgitud.

Aga mis siis on see üks mõte või idee, mida sellest raamatust kaasa võtta?

Raamatus on neid mõtteid loomulikult väga palju, kuid üks läbiv idee on kindlasti, et kui Sul on oma soov või Oma Tee, mida mööda Sa käid, siis universum aitab sellele teekonnale kaasa. Universum annab Sulle erinevaid märke, mis annab kindlust sellest, et see teekond on õige. Sul on vaja vaid neid märke jälgida ning teekonnal toetust või meelekindlust koguda. Loomulikult, aitab universum Sind välja jõuda sinna kuhu Sa soovid ehk ta teeb enda poolt kõik, et Sa oleksid Oma Teel. Et Sul oleks innustust ja jõudu, et saaksid oma soovitu saavutatud.

Kui Sa eelistad lugemisele kuulamist ja vaatamist, siis palun kliki alljärgnevat linki:

Suur tänu Sulle juba ette!