Miks vaikus on oluline?

Kas Sa oled märganud, et kui lähed mõnikord nädalavahetusel telkima. Näiteks Põhja-Kõrvemaale või mõnda suuremale telkimisalale, kus on mitmes kohas lõkke tegemise ja telkimise võimalusi, on järv või mingi veekogu, siis üldjuhul on seal juba kohal seltskond või tuleb seltskond, kes paneb kindlapeale mängima oma autoraadio. Ja nii on seal üks seltskond oma muusikaga ning teine seltskond jälle oma muusikaga. Nii oledki selle kahe muusika keskel ning mõtlesid, et tulid loodusesse vaikust ja rahu nautima aga tulid hoopis linna või sellisesse keskkonda, millega Sa ei ole üldse arvestanud.

Täna räägime vaikusest ning vaikuse olulisusest meie igapäevastes tegemistes.

Vaikus. Milline mõnus, väekas ja lahe sõna. Kui palju Sul on vaikust oma igapäeva toimetamistes ja kui palju Sa vaikust teadlikult oma päevadesse täna planeerid? Aga enne veel, kui vaikuse juurde läheme räägin ühe mõistuloo.

Kõrbemuna juurde tuleb üks mees ning uurib: „Kuidas elu siin kõrbes ka on? Üksinda oled ning juba mitmeid aastaid. Mida Sa siit leidnud oled? Ja miks Sa siin üldse oled?“. Kõrbemunk võtab parajasti vett kaevust ning kutsub huvilise enda kõrvale seisma. „Tule korraks siia ning vaata sinna alla kaevu. Mida Sa seal näed?“ Võõras heidab pilgu kaevu ning ütleb ausalt: „Midagi nagu ei näe. Mida ma peaksin siin nägema?“ Siis nad seal natuke aega seisavad ja kõrbemunk ütleb varsti uuesti: „Vaata nüüd alla kaevu. Mida Sa nüüd näed seal?“ Mees vaatab uuesti ja ütleb: „Ma näen enda peegelpilti“. Sellepeale kõrbemunk ütlebki: „Alguses, kui ma siit vett võtsin, vesi liikus ja virvendas ning tõesti Sa ei näinud mitte midagi. Aga kui on tekkinud rahu. Kui vesi on rahunenud, näed Sa oma peegeldust. Ja see on ka just see põhjus, miks ma siin olen. Kõrbes. Üksinda. Ma otsin enda peegeldust. Ma otsin enda tegelikku mina. Ma otsin enda paremat poolt minust iseendast.“

Mõtle hetkeks sellele loole.

Vaikus on see hetk, kus see parem mina tuleb esile. Kui Sa suudad neid hetki leida või teadlikult oma päeva planeerida, siis Sa oled rohkem oma tegelik mina. Siis Sa võid kuulata omaenda mõtteid. Võid astuda iseendaga dialoogi. Aga Sa võid ka tunnetada kogu seda võimu või väge, mis tegelikult Sinu sees on, kuna ainult vaikuses Sa seda tõeliselt kuuled. Kui Sa mõtled oma igapäeva askelduste ja toimetuste peale ja selle lärmi peale, mis Sinu ümber on, siis suure tõenäosusega ei ole Sul aega omaenda tarkust kuulata. Sa pead selleks aega võtma, et sellesse meditatiivsesse seisundisse minna.

Kutsun Sind teadlikult neid hetki oma päevadesse planeerima. Kutsun Sind leidma kasvõi 5 minutit või 10 minutit, et iga päev natuke vaikuses olla ja teadlikult oma fookuse enda sisse suunata. Et saaksid vaadata, mis Sul sees toimub, et kuulata ning võib-olla isegi rohkem tunnetada, selle asemel, et dialoogi alustada. Usu mind, et kui Sa saad neid hetki oma päevadesse ning saad juba nädalate või kuude kaupa toimetatud, siis Su päevad lähevad oluliselt rõõmsamaks. Sinu tegemistesse tuleb oluliselt rohkem selgust ja rohkem jõudu. Tuleb vaikusega koos olevat väge ja innustust.

Aga asume tegutsema. Palun võta kalender ning plaani tänasesse või homsesse päeva hetk, kus Sa saad olla segamatult iseendaga. Sa võid käia looduses nii, et jälgid seda, mis Su ümberringi toimub. Vaatad, kuidas puulehed liiguvad või rohi liigub. Või oled kodus mõne vaikse hetke, kus Sa ei pane midagi mängima, lihtsalt oled selles keskkonnas, kus Sa just parasjagu oled. Planeeri ning ole selles vaikuses. Ära hakka mõtlema muid asju või tööga seonduvaid mõtteid, mida Sul on vaja teha. Ole siin ja ole praegu. Kui Sa niimoodi suudad ja järjepanu teed, usu mind, Su tegemistesse tuleb teistsugune hingamine ning asjad, mida ette võtad on oluliselt sügavamad ja vägevamad. See on see, miks vaikus on ouline.

Kui soovid lugemise asemel hoopis kuulata, siis palun kliki alljärgnevat linki:

Meeldivat uudistamist! Suur tänu Sulle juba ette.