Täna räägime harjumustest. Räägime tegevustest, mille kulgemist Sa võib-olla ei panegi tähele ning tunned lihtsalt imestust, et kuidas Sa kuhugi jõudsid või kuidas Sa näiteks oma kingapaelad kinni said. Aga mõtle korraks kingapaelte kinni sidumisele. Seal on terve rida üksteise järele toimuvaid tegevusi, mis nõuavad osavust, koordinatsiooni, täpsust ja omavahelist koostööd ning see kõik on automaatne. See on Sinu sisse programmeeritud, läbi proovitud, mitmeid kordi testitud. Seepärast Sa ei panegi seda tegevust enam tähele.
See on meie aju üks funktsioonidest, et automatiseerida nii palju, kui saab, et võimalikult vähe analüüsida seda, mis ümberringi toimub. Täna räägime keskkonna mõjust, mis mängid harjumuste muutmisel väga suurt rolli. Samuti sellest, kuidas keskkonna mõjuga saad väga suuri asju ära teha.
Meie aju on üks väga vahva organ, millel on mitu funktsiooni. Üks nendest on, et ta hoiab Sind elus. Ta analüüsib kogu aeg, mis Sinu ümber toimub. Kui ta märkab seal mingit ohtu, otsib ta, kas minevikus on midagi sarnast juba toimunud? Kas minevikust on midagi sarnast salvestanud? Seejärel analüüsib ta, kuidas see mineviku sündmus läks. Kas see lõppes hästi või mitte just nii hästi? Kui ta leiab mingi ohu, teeb endast kõik, et Sa seda tegevuse või sündmusega kuidagi edasi ei läheks.
See on ka üks peamine põhjus, miks paljud harjumused ja head algatused, näiteks hakata trenni tegema või alustada tervisliku toitmisega, võivad nurjuda. Kuna olukord on ajule uus ning tal ei ole varasemat kogemust, millele toetuda.
Keskkonnal, milles Sa oled või mis on Sinu ümber, on päris suur mõju harjumuste kujundamisele.
Näiteks, kui Sa plaanid hakata ennast õhtuti rohkem liigutama, õues käima, jalutama, jooksma või joogat tegema, siis on väga oluline, kuidas Sa seda endale meelde tuletad. Kuidas Sa selle olukorra teed ägedaks ja kihvtiks. Üks mõte, mida Sa võiksid siit kaasa võtta on, et kui Sa plaanid õhtuti hakata jooksmas käima, paneksid oma jooksriided koduriiete juurde. Kui Sa hakkad tööriideid ära vahetama, näed trenniriideid ning paned need koduriiete asemel selga. Usu mind, kui Sa paned koduriided selga, siis tulevad nendega kaasa justkui kodused kohustused ja tegemata tööd ning need lubadused, mida Sa pidid tegema, kuid ei ole veel teinud. Aga, kui Sa paned trenniriided, siis suure tõenäosusega Sa ka uksest välja lähed ning oma jooksuringi alustad.
Või näiteks, kui Sa plaanid hakata tervislikumalt toituma, võiksid koju tulles leida laualt taldriku õunte, banaanide või pirnidega, selle asemel, et läheksid külmkapi juurde ning teeksid endale ühe singi-juustu võileiva. Võib-olla isegi kaks või kolm, et seda esimest näljatunnet kuidagi leevendada, et siis asuda põhitoitu tegema. Usu mind, see õun või pirn või banaan, millest ma enne rääkisin, on oluliselt tervislikum singivõileivast.
Keskkonnal on väga suur mõju ning Sa saad neid majakaid või häid startereid ju iseendale tekitada, et uue harjumuse treenimine või näiteks tervislikuma toitumise alge oleks oluliselt lihtsam. Oluline, et Sa alustaksid liikumist ning kui oled juba liikumist alustanud, tuleb see uus olukord või harjumus ajule juba turvalisena. Eriti veel siis, kui see lõpeb hästi. Näiteks tuled jooksuringilt tagasi ning Sul on hea meel ja tunned, kuidas kehas on natukene sellele istuvale või mõtlevale tööle vaheldust. See on preemia, mis Sind järgmisel korral jälle jooksuringile kutsub.
Kas Sa oled mõelnud, et asjad meie ümber on erineva tähendusega? Näiteks, kui Sa võtad diivani, võib see olla koht, kus Sa vaatad televiisorit või hoopis lugeda, kuid see võib-olla ka koht, kus magada. See võib olla koht, kus lihtsalt lösutada ja aega surnuks lüüa. Ise Sa annad sellele tähenduse. See on lugu, mida Sa iseendale räägid ning kuidas keskkonnale mingit mõtet annad. Ja kui Sa suudad tähendust anda selliselt, et see toetab Sind uue harjumuse elluviimisel, seda parem ja seda ägedam.
Sellest loost on ka video. Kui oled uudishimulik, palun kliki alljärgnevat linki:
Suur tänu Sulle juba ette! Toredat toetavate harjumuste kujundamist!